Negyvenezer székely család postaládájába került be eddig vagy hamarosan bekerül a Székely Nemzeti Tanács kiadásában megjelenő Székely Nép hetedik száma, melynek melléklete Székelyföld autonómiastatútumát közli.
A 2004-ben kidolgozott „alaptörvény-tervezet” az első és továbbra is leghitelesebb alapdokumentuma Székelyföld autonóm berendezkedésének annak ellenére, hogy újabban több elképzelés is napvilágot látott.
A Székely Nép az oldalak alján ismert személyiségektől idéz. Íme egy ezek közül: „Akkor lehet polgári engedetlenségi akciót kezdeményezni, ha olyan veszélyhelyzet áll fenn, amely ellen már nem lehet a szokásos demokratikus és választásokon alapuló módszerekkel felvenni a harcot.” (John Rawls) Vajon a székelyek hogy gondolják? Mi, székelyek hol tartunk? Lehet még bízni a romániai demokráciában?
Az első oldalon olvasható a székelyek nagy menetelésének kiáltványa, melyre Románia miniszterelnöke a mai napig nem válaszolt, bár televíziós beszélgetésekben megígérte ezt. Teszi mindezt annak ellenére, hogy kétségtelenül a nagy menetelés volt az újkori Románia legnagyobb tüntetése.
A lapszám egyik legfontosabb oldala, amelyen teljes terjedelmében jelenik meg a Székely Nemzeti Tanács 153 székelyföldi önkormányzathoz intézett felszólítása: határozatban fogalmazzák meg, hogy egy hagyományos, jól körvonalazódott régióhoz kívánnak tartozni, ahol két egyenrangú hivatalos nyelvet használnak, a románt és a magyart, és amely egységes autonóm régiót kíván alkotni. A felhívás mellett a lap közli a határozat indoklását.
Dicséret illeti azokat az önkormányzatokat, amelyek már eleget tettek a felhívásnak, és elfogadták a határozatot: Gyergyószentmiklós, Gyergyószárhegy, Gyergyóújfalu, Uzon, Székelyderzs, Kápolnásfalu. Fontos, hogy minden székelyföldi önkormányzat csatlakozzon, s a határozatok révén is kirajzolódjék Székelyföld térképe, ugyanakkor a határozatok a román hatóságokon kívül eljussanak az európai fórumokhoz is.
Árus Zsolt jegyzete a készülő zászlótörvényről és annak abszurd helyzeteiről szól: „…az RMDSZ-nek sikerült olyan megállapodást kötnie, amelynek betartása hátrányosan befolyásolná a hazai magyar közösség közel felének a helyzetét” – állapítja meg többek között a szerző.
Újabb részletet olvashatunk Szekeres Lukács Sándor történésztől a székely jogról, valamint a székely nemzet pecsétjéről Szekeres Attila István heraldikus tollából. Európai ajánlás az autonómia címmel Farkas Réka készített interjút Kalmár Ferenccel (a Háromszékből átvett írást közli a Székely Nép), aki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (ETPK) strasbourgi ülésén terjesztett be jelentést a nemzeti kisebbségek európai helyzetéről és jogairól. Az ETPK határozatában felszólítja tagállamait, hogy ültessék gyakorlatba a létező területiautonómia-megoldásokat. Az SZNT tízéves fennállása ürügyén Jövőkép és küzdelem az autonómia zászlaja alatt címmel Ferencz Csaba készített interjút Izsák Balázs elnökkel. Árus Zsolt tanulmánya a lojalitás kérdéskörét járja körül, amelynek alapgondolata, miként várná el a román állam tőlünk a lojalitást, miközben nem teremti meg még az alapfeltételeket sem, hogy otthon érezzük magunkat egy ránk kényszerített idegen országban. Egyáltalán az állampolgárnak kell lojálisnak lennie az államhoz vagy az államnak állampolgáraihoz?
Izsák Balázs Kónya Ádám emlékének szentel írást A székely jelképekről hitelesen címmel, melyben az Ádi bácsi által tervezett székely szimbólumok történelmi hátterét tekinti át. Ezúttal is helyet kap a Székely Nemzeti Tanács 2005–2008 közötti időszakot átfogó tevékenységi naplója. Az utolsó oldal Makfalváé. Márton Zoltán polgármester számol be a székely majálisról, ahol Kiss Károly helyi Székely Tanács-elnöktől hangzott el a felhívás Székely önkormányzatok az autonóm Székelyföldért címmel. A fotók mellett a lapszám grafikusa ezúttal Ütő Gusztáv Munkácsy-díjas képzőművész.
A Székely Nemzeti Tanács kiadványa remélhetőleg eljut majd minden székely családhoz, hiszen az ingyenes lap és melléklete a települési tanácsok révén kerül az olvasók asztalára. Akik a maguk módján átadhatják a szomszédnak is, hogy ezáltal is bekapcsolódjanak a székely nép szabadsága, a területi autonómia elérése érdekében vállalt küzdelembe.
Szerző: Gazda Zoltán
Forrás: 3szek.ro
2014.05.29.