Az Európai Bizottság hivatalos felszólítást küldött, amelyben Izsák Balázst és Dabis Attilát felszólítja, hogy távolítsák el a polgári kezdeményezésük honlapjáról és „minden más honlapról” az Európai Unió Bíróságához benyújtott keresetlevelüket és az Európai Bizottság ellenkérelmét, „továbbá gondoskodjanak arról, hogy azok ne legyenek hozzáférhetőek a nyilvánosság számára.” Az Európai Bizottság ultimátuma leszögezi: „a dokumentumok eltávolításának azonnali hatállyal meg kell történnie, de legkésőbb e levél kézhezvételét követő 3 napon belül.”
A Székely Nemzeti Tanács által kidolgozott európai polgári kezdeményezést 2013. júniusában fogadta el egy tizenkét tagú polgári bizottság, amelynek tagjai: Boldoghy Olivér és Őry Péter – Szlovákia/Felvidék, Dabis Attila - Magyarország, Roland Rolf Dudda - Ausztria, Pierre Joseph Gillet - Belgium, Izsák Balázs Árpád és Korodi Attila – Románia/Székelyföld, Drs. Franciscus Albert Bernardus Jeursen - Hollandia, Miren Martiarena Barcaiztegui - Spanyolország/Baszkföld, Anton Publik - Svédország, Jordi Xucla Costa – Spanyolország/Katalónia, Andreas Schmalcz – Németország.
Azt követően, hogy az Európai Bizottság a kezdeményezés bejegyzését elutasította, Izsák Balázs, a kezdeményezők képviselője és helyettese Dabis Attila az Európai Bírósághoz fordult, kérve az elutasító határozat érvénytelenítését és az Európai Bizottság kötelezését a kezdeményezés bejegyzésére.
A per iratanyagainak egy része elérhető a polgári kezdeményezés honlapján: a http://www.nemzetiregiok.eu/hirek.php címen.
A fentiekkel kapcsolatban szükségesnek tartom leszögezni: megalapozatlan és hibás az Európai Bizottságnak azon állítása, melynek megfelelően „nincs olyan jogalap, amely biztosítaná egyik fél számára, hogy közzétegye a saját beadványát a bírósági eljárás befejezése előtt”. Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 11. cikke ugyanis kimondja: „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához. Ez a jog magában foglalja a véleményalkotás szabadságát, valamint az információk és eszmék megismerésének és közlésének szabadságát anélkül, hogy ebbe hatósági szerv beavatkozhatna, továbbá országhatárokra való tekintet nélkül.”
Ugyancsak az Alapjogi Charta szögezi le: „Mindenkinek joga van arra, hogy ügyét a törvény által megelőzően létrehozott független és pártatlan bíróság tisztességesen, nyilvánosan és ésszerű időn belül tárgyalja.”
Ezért a jelzett honlapokról nem kerül eltávolításra egyetlen dokumentum sem, és fel fogjuk szólítani az Európai Bizottságot, hogy az Alapjogi Charta 51. pontjának megfelelően, tartsa tiszteletben a Chartában foglalt jogokat, az abban foglalt elveket, és mozdítsa elő azok alkalmazását.
Izsák Balázs
A Székely Nemzeti Tanács elnöke Marosvásárhely
2014.07.21.