Megkérdőjelezte a napokban kiszivárgott székelyföldi autonómiatervezet alkotmányosságát a romániai bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelső Bírói Tanács (CSM).
Csütörtökön kiadott állásfoglalásában a CSM egy sor alkotmányos előírást ajánlott a román sajtóban megjelent „Székelyföld speciális státusa" című törvénytervezet megszövegezőinek figyelmébe, függetlenül attól, hogy kik a szerzői. A bírák testülete egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy a Romániát egységes és oszthatatlan nemzetállamként meghatározó cikkelyt alkotmánymódosítással sem lehet megváltoztatni. Az alkotmánymódosítás korlátai az állam hivatalos nyelvére és az igazságszolgáltatás függetlenégére is kiterjednek – figyelmeztetett a CSM.
A közlemény rámutat: az alkotmány szerint Romániában az igazságszolgáltatás nyelve a román, a kisebbségeknek pedig joguk van tolmácsot igényelni és anyanyelvükön beszélni a bíróság előtt.
„Minden olyan – a közbeszéd tárgyává tett – téma, amely túlmutat az alkotmányosság keretein, az igazságszolgáltatás függetlenségét és tekintélyét veszélyezteti, illetve támadást jelent a jogállam ellen" – szögezte le a CSM állásfoglalása.
A romániai sajtóban közölt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) tulajdonított székelyföldi autonómiatervezet a – Maros, Hargita és Kovászna megye egyes településeit magába foglaló – történelmi Székelyföldnek biztosítana különleges jogállást. Egyebek mellett előírja, hogy a régióban újjászervezzék a Marosvásárhelyi Táblabíróságot, a megyei törvényszékeket oly módon, hogy az ott dolgozó bírák kétharmada a magyar, egyharmada a román közösség tagja legyen. A kisebb magyar lakosságú székelyföldi települések bíróságain is a bírák egyharmada magyar kellene, hogy legyen.
A tervezet az is előírja, hogy a Legfelső Bírói Tanácsnak legyen olyan tagja, akit a székelyföldi magyar közösséghez tartozó bírák sorából választanak meg, és aki részt vesz a régiót érintő minden egyes per tárgyalásán.
Az RMDSZ-nek tulajdonított székelyföldi autonómiatervezetből pénteken közölt részleteket a Hotnews.ro román hírportál, majd szerdán hozzáférhetővé tette a csaknem száz törvénycikkelyből álló teljes dokumentum román és magyar nyelvű változatát is. Az RMDSZ az MTI-vel közölte: a szövetség csak azt az autonómiatervezetet tekinti hivatalosnak, amelyet maga hoz majd nyilvánosságra a saját honlapján.
Forrás: MTI
2014.09.11.