A skót népszavazás jó precedens az autonómia-törekvések tükrében

Új időszámítás kezdődik a nemzeti mozgalmak, például a székely autonómia-törekvések és a nemzetközi politika összefüggésében a skóciai népszavazás után, függetlenül ennek kimenetelétől – nyilatkozta Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja a Kossuth Rádiónak.

Hozzátette: sem Skócia, sem az Egyesült Királyság, sem Európa nem ugyanaz ma már, mint volt tegnap, és mindenképpen egy példaértékű folyamaton vagyunk túl.

Dabis szerint példaértékű és irigylésre méltó az a demokratikus kultúra, amelyről az angol miniszterelnök tanúbizonyságot tett, amikor 2012-ben megkötötték az egyezményt a skót parlament és a brit kormány között a joghatóságról a népszavazással kapcsolatosan. Az SZNT külügyi megbízottja kihangsúlyozta: David Cameront senki nem kényszerítette a joghatóság megadására, akárcsak arra sem, hogy érveljen, vitázzon Skóciának az Egyesült Királyságban való maradása érdekében. Példát vehetne róla valamennyi Kelet-Közép-Európai ország, ahol inkább annak van hagyománya, hogyan lehet figyelmen kívül hagyni a nemzetiségi közakaratot.

Dabis Attila úgy véli, hogy a skótok mindenképpen nyertek, mert a legnagyobb brit pártok közös nyilatkozatban vállalták: amennyiben a népszavazás után Skócia az Egyesült Királyságban marad, jelentősen megnövelik a skót parlament joghatóságát.

A skót népszavazás mindenképpen egy jó precedens a Kárpát-medencei autonómia-törekvések tükrében – magyarázta a külügyi megbízott.

Dabis Attila egyértelműen kijelentette: az RMDSZ autonómiatervezete nem segíti a székelyföldi autonómiatörekvéseket. Azon kívül, hogy megossza az autonómiamozgalmat, és csökkenti ennek lendületét, más funkciója nincs – tette hozzá.

Az SZNT külügyi megbízottja úgy látja, hogy az RMDSZ autonómia-tervezte tartalmilag problematikus és vállalhatatlan, mert megtartaná azt a Ceausescu-féle rendszert, amit 1968-ban ráerőltettek a székelységre.

Forrás: erdely.ma/Kossuth Rádió

2014.09.20.