Újabb fordulatot vett tegnap a tündérvölgyi Fenyő Szálloda ügye, melyet tavaly karácsonykor a Hargita–Kovászna Ortodox Püspökségnek adott Victor Ponta kormánya. A felháborodást kiváltó döntésről az Országos Diszkriminációellenes Tanács (ODT) most azt állítja, hogy diszkriminatív, holott korábban úgy találta, teljesen rendben van. A kormány döntését kifogásoló magánszemélyek képviselője, Gazda Zoltán szerint ez az első jó hír az eljárás elindítása óta.
A Maszol.ro hírportál által nyilvánosságra hozott tanácsi döntés indoklása szerint „a román ortodox egyház a Romániában elismert felekezetek egyike, szerepe éppen olyan fontos, mint a többi egyház bármelyikének. Következtetésképpen az állam köteles azonos bánásmódban részesíteni valamennyi elismert egyházat”. A testület ezen elv mentén megállapította: a kormány vallási alapon diszkriminált azáltal, hogy az ingatlant az ortodox egyház tulajdonába utalta. A sürgősségi rendelet ugyanis – melynek jóváhagyási törvénye jelenleg a képviselőház asztalán – hátrányos helyzetbe hozta a többi felekezetet az ortodox egyházzal szemben, ellentmondva a vallástörvénynek és az alkotmánynak.
A portál szerint a testület megállapította, hogy diszkriminatív elemeket tartalmaz a sürgősségi rendelet preambulumában megfogalmazott indoklás is, amely szerint azért került az ortodox egyház birtokába az ingatlan, mert ez a felekezet a román állam alapintézménye, lényeges szerepet tölt be a román nép nemzeti önazonosságának megőrzésében, és káros következményei lesznek, ha a kormány nem fogadja el a sürgősségi rendeletben javasolt intézkedést, mert az állam egyik alapintézménye nem tudja ellátni a feladatát. Az ODT szerint ez az érvelés a diszkriminációellenes törvényt is sértheti, mert „a nem ortodox személyek számára ellenséges hangulatot teremt”. A tanács döntését tartalmazó dokumentum egyébként tegnap még nem volt elérhető írásos formában.
Asztalos Csaba, az ODT elnöke azt mondta: csak egy álláspontot fogalmaztak meg, amely jogi szempontból nem kötelező erejű. Hozzátette, hogy egy alkotmánybírósági döntés értelmében a tanács nem tehet semmissé törvényt vagy kormányrendeletet, viszont véleményezhet, és azt a parlamentnek is figyelembe kell vennie.
Gazda Zoltán, a kormány döntését a diszkriminációellenes tanácsnál, valamint a brassói táblabíróságon is megtámadó magánszemélyek képviselője, a kezdeményezés elindítója érdeklődésünkre kifejtette: ez az első igazán jó hír ebben az ügyben, noha őt még nem értesítették az új fejleményről. Gazda emlékeztetett: a testület korábban ezzel ellentétes választ adott a 21 háromszéki magánszemély – akikhez később három magyar egyházközség, két református és egy unitárius is csatlakozott – beadványára, azaz nem tartották kirekesztő jellegűnek az ajándékozást. Ennek részleteiről a Háromszék hasábjain szeptemberben beszámoltunk. A Sepsiszéki Székely Tanács elnöke később egy közleményt is kibocsátott, amelyben Asztalos Csaba álláspontja kapcsán tisztázza, hogy „a vonatkozó jogszabály értelmében az ODT az eléje terjesztett megkeresések nyomán hozott határozatai kötelező érvényűek, ha az érintettek nem támadják meg bíróságon. Ez utóbbi esetben azonban a bíróság fog kötelező érvényű ítéletet hozni, tehát nem fordulhat elő olyan eset, hogy bárki a saját kénye-kedve szerint tartson be, avagy hagyjon figyelmen kívül egy diszkriminációs ügyben született határozatot vagy ítéletet” –fogalmazott. Gazda elmondta továbbá: várják, hogy a brassói táblabíróságon elindított alkotmányossági kifogásokra alapozó perben – amelyet azóta a taláros testület elé utalt az ítélőszék – is hamarosan döntés szülessen. Gazda értesülései szerint a dosszié két héttel ezelőtt még nem volt az alkotmánybíróság asztalán, ezért nem is tárgyalhatták.
A parlament felső háza még február 29-én szentesítette a jogszabályt, illetve az arra vonatkozó törvényt, a képviselőház viszont még napirendre sem tűzte. Amennyiben az alkotmánybíróság helyt ad a magánszemélyek és az egyházak közös keresetének, a rendeletet vissza kell vonni, mint alaptörvénybe ütközőt. Az ODT döntését egyébként az alsóháznak is figyelembe kell vennie.
Szerző: Nagy D. István
Forrás: 3szek.ro
2014.11.08.