Székelyföld Gazadasága Infografikák

 

Az omnibus az idén nyáron publikált egy nagyszerű adatbázist. A nemzeti statisztikai hivataltól letöltötték és kiszűrték a Székelyföldön létező vállalkozásokat és cégeket, és ezt online, kiegészítő információkkal együtt közzétették.

A cégek földrajzi és iparági eloszlásáról készítettem most egy adatalapú “snapshot” típusú rövid összefoglalót. A fenti alaptérkép lesz a poszt gerince, próbáld ki az interaktív verziót is!

Az elemzés során a 6 székely szék (Orbaiszék és Sepsiszék együtt) 50 legnagyobb bevételű cégét vettük figyelembe. Az így kapott adatok alapján Székelyföld GDP-je (bruttó nemzeti össztermék) 19.27 milliárd RON = $5.37B = €4.34B – ez persze sarkításos, orientatív érték, hisz itt nincsenek jelen a közpénzek. A 810.000-es lakosságra levetítve a GDP 23800 RON / fő = $6644 = €5362. Ez havonta 1983-lejt jelentene fejenként de a (főleg a nagy) cégek aktivtási helye, munkaerejének forrása és adózások (16%-os adó után a fenti szám 1660-ra módosul), közpénzek kihagyása miatt, a valós összeg ennél jóval keveseb. A GDP Székelyföldön belüli eloszlása ugyanis korántsem egyenletes. Maros megye az összegnek több mint felét adja és Maros megyének meg 61%-át az E.ON két energiaszektor-beli cége és az Azomureș műtrágyagyár teszi ki - ahogy ez az alábbi fatérképen (treemap) is látszik. Itt a székeket színkódoltuk és a cégek bevételével arányosan oszlanak meg a négyszögek területei. Nézd meg az interaktív verziót is!

Székelyföld gazdasági megoszlása székenként

A fatérképről és az alaptérképről együttesen jól kivehetőek az egyes régiók sajátos, jellegezetes iparágai. Nézzük meg az alaptérképet három dimenzióban, hogy jobban kivehetőek legyenek az egyes vállalkozások (vektor formátumban itt). Így minden céget egy egységnyi vastag pénzérmével jelenítünk meg. Ha a pénzérmék túlságosan fedik egymást, akkor egymásra helyezzük őket (helymegtakarítás céljából a pénzérmék átmérője most nem arányos a cégek nyereségével, mint az alaptérképen, de a hiercharchia természesetesen így is fennmarad). Székelyföldi cégek térképe iparágak és jövedelem alapján Székelyföldi cégek térképe iparágak és jövedelem alapján

Marosszék főként szolgáltatásokkal, energia-előálítással (elektromos energia, földgázkitermelés), szállítással és szolgáltatással, kereskedelemmel és vegyiparral keresi a kenyerét (* Itt talán érdemes azt megcsillagozni, hogy bár az E.ON Gaz Marosvásárhelyen van bejegyezve, a kitermelési helyek nagyrésze Nyugat-Marosban van, Medgyes körül, ami a nem a történelmi értelemben vett Székelyföld része). Gyergyóban a fakitermelés és az építőipar a vezető iparágak – kivéve azt a “kósza” nagy lila foltot, ami a Borszék asványvíztöltőde, egyben Hargita megye legnagyobb cége. Az asványvíz hagyományának természetesen Csíkban is meglátszanak a nyomai, Csíkszentkirályon 3, míg Tusnádon egy nagy lila pöttyel. Csíkszéknek színes gazdasága van, a szolgáltatások, fakitermelés-bútorgyártás, építőipar és kisipar – vas és műanyag – is jelentős. Udvarhelyen – várható módon a textilipar az egyik legjövedelmezőbb, akárcsak a fakitermelés, a szállítás és az kis- és élelmiszeripar (gyártás és forgalmazás). Nem kell megtévesztő legyen a hatalmas lila pont – az üzemanyagokkal foglalkozó Global NRG COM-nak két éve csak egy huszada volt a jövedelme, mint tavaly.. Háromszék az élelmiszeriparban – főként a tejtermékek terén látja a jövőt, de textil- és ruhaneműiparuk még az udverhelyinél is jelentősebb. Jelen vannak továbbá a szolgáltatások-kereskedelem és – Csíkszékkel karöltve – a mezőgazdaság. Lássuk tehát ezeket az adatokat fatérképre levetítve. Az interaktív verzió itt érhető el.

Székelyföld Iparágai Székelyföld Iparágai (a színkód azonos az alaptérképen feltüntetettel)

Jövedelmi szempontból természetesen az energiaszektor messzemenően a legnagyobb bevételű, még úgy is, hogy csak nagyon kevés cég képviselesteti magát (ez nem meglepő, az energiaszektor egy tőkeintenzív szegmens – high barrier on entry). Ezt követi a vegyipar (újra javarészt egy-két hatalmas cégnek köszönhetően) , és utána egyszerre az élelmiszeripar, kereskedelem és a kisipar. A szolgáltatások szektor, az asványvízpalackozás, a textilipar és az építőipar egymáshoz hasonló méretűek. A többi szektor bevétel szempontjából kevésbé jelentős. Ez tán meglepő, hisz itt találjuk a fuvarozást, a faipart és a mezőgazdaságot is. De váltsunk át profitról a cégek számára a fatérképen!

Székelyföldi cégek száma egyes iparágakban

Itt egy nagyon kiegyensúlyozott kép tárul elénk, ami azt mutatja, hogy a székely gazdaságban majdnem egyenlő arányban van jelen az összes, a régióra jelemző iparág! Tán csak a turizmus és hanyatló nehézipar és bányászat van alulképviselve – bár ez részben annak tudható hogy ezekben az ágazatokban lehetséges, hogy kevés számú cégnek nagyon sok tulajdona van, vagy kevés de nagy tőkéjű cég létezik.

A gazdasági diverzitás, öszetettség (ökonómiai komplexitás) egy rendkívül áhított tulajdonság és elegendhetetlen egy régió hosszútávú és fenntartható fejlődéshez. Úgy néz ki, hogy régiónk talán ezt az akadályt talán képes atugrani. Ám ne feledjük, hogy ez egy nagyon leegyszerűsített kép, és sok más – akár modellezhetetlen – szempont is közrejátszik egy régió hosszútávú gazdasági fenntarthatóságáról. És akkor a környezeti és a kulturális fenntarthatóságról még nem is beszéltünk. Jövőbeli elemzéseinkben szemügyre vesszük majd a régió kereskedelmi kapcsolatati más régiókkal, demográfiájának és infrastruktúrájának alakulását és talán ezt a (pseudo) modellt is frissítjük majd!

Itt van tehát Székelyföld gazdasági térképe, egyetlen infografikán interkatívan is:

Székelyföld gazdasága infografika

Az adatok ezzel az Ipython notebook-kal lettek feldolgozva, így néz ki az csak eredmény. A fatérképek kirajzolásához a d3.js Javascript könyvtár treemap bővítményét használtam fel. Az adatok forrása az omnibus.ro volt, a nemzeti statisztikai hivataltól átvett adatokkal. Az svg utómunkát egyszerű szövegszerkesztőben, a grafikus utómunkát meg pixlr-ben végeztem.

A poszt célja nem a hajszálpontos adatszolgáltatás, hanem az, hogy egy általános képet adjon a székelyföldi régióban létező cégek jelenlegi gazdasági helyzetről és regionális eloszlásukról. Az iparágakba történő besorolás korántsem tökéletes és valószínüleg finomítható. Jelen célra, azonban ez a megközelítés megfelelt.

Szerző: Csala Dénes

Forrás: csaladenes.wordpress.com

2014.11.22,