Felemás magyar-román viszony

A románok egyharmada szerint jó a magyar-román viszony, de ugyanannyian gondolják úgy, hogy a kétoldalú kapcsolatok rosszak – derül ki az INSCOP Research felméréséből, amelyet az Adevărul napilap megrendelésére készített.

A megkérdezettek 29,2 százaléka vélekedik úgy, hogy a viszony jó, 29,1 százalék szerint viszont rossz. 37,3 százalék szerint a kétoldalú kapcsolatok se nem jók, se nem rosszak.

Ugyanakkor a felmérés arra is rámutat, hogy az országban élő kisebbségek közül a magyarokkal volt a legrosszabb a viszony a válaszadók szerint. A legkedveltebbek a szerbek, 69,4 százalék szerint velük a történelem során mindvégig jó volt a románok viszonya, a második helyen a németek állnak 69 százalékkal, a harmadikon pedig a bolgárok 67,9 százalékkal. A további sorrend: zsidók (59), törökök (49,9), romák (30,2), a legutolsó helyen pedig a magyarok állnak 27,2 százalékkal.

A válaszadók 59,7 százaléka úgy véli, hogy a történelem során a románok és az ország területén élő magyar közösség viszonya rosszul alakult, 13,1 százalék pedig nem kívánt véleményt nyilvánítani. csupán 27,2 százalék gondolja úgy, hogy a magyar-román kapcsolatok jól alakultak az elmúlt évtizedekben.

A közvélemény-kutató intézet munkatársai rámutatnak: bár a románoknak a roma kisebbségről van a legrosszabb véleményük, a sajtó által is felnagyított erdélyi román-magyar ellentétek feszültté tették a kétoldalú viszonyt. Arra a kérdésre, hogy mi vezetett a magyar-román etnikai feszültségek növekedéséhez, a megkérdezettek 43 százaléka azt válaszolta, hogy a román és a magyar politikusok kampányprovokációi, 27,3 százalék szerint a magyarok és a románok közötti történelmi nézeteltérések eredménye, 18,6 százalék viszont úgy véli, hogy a sajtó túlzásai vezettek ide.

A felmérés arra is rámutat, hogy a románok többsége intoleráns a magyar nemzeti jelképekkel szemben: 54,9 százalék szerint nem kellene engedélyezni a székely zászló használatát, 18,2 százalék engedné kitűzni, de csak a román zászlóval együtt, 11,8 százalék engedélyezné, de nem a középületeken, és csupán 6,1 százalék gondolja úgy, hogy minden körülmények között engedélyezni kellene a használatát.

A megkérdezettek 38,4 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ismeretségi körében van magyar. A felmérés készítői rámutatnak: azok körében, akik rendelkeznek magyar ismerőssel, 42,7 százalék azok aránya, akik szerint jók a magyar közösség és a románok közötti történelmi kapcsolatok. Azok közül, akiknek nincs magyar barátjuk, csupán 16,6 százalék gondolja így.

Szerző: Balogh Levente

Forrás: kronika.ro

2015.01.04.